Spisesteder

I havnen ved sommerhuset:
- "Værftet" Marina Minde - vaerftet-restaurant.dk

I området:
- Gourmet ved Fjorden - Restaurant Bind  - restaurantbind.dk
- Restaurant i Kollund - Restaurant Fakkelgaard - fakkelgaarden.dk
- Restaurant i Aabenraa - Restaurant Knapp - restaurant-hotel-knapp.dk
- Restaurant og Café i Rinkenæs - Providence - providence.dk
- Restaurant i Gråsten - Gråsten Kro - 1747.dk
- Restaurant i Gråsten - Det gamle rådhus --  graastenraadhus.dk
- Restaurant Bella Italia, Sønderborg - bella-it.dk
- Restaurant Colosseum, Sønderborg - restaurant-colosseum.dk
- Restaurant Benniksgaard, Rinkenæs - benniksgaardhotel.dk
- Café Ib Rehne Cairo, Sønderborg - ibrehnecairo.dk
- Café Brøggeriet, Sønderborg - broeggeriet.dk
- Cafe Alsion, Sønderborg - bar2lin.dk
- Cafe Kislings Kaffebar, Sønderborg - kislings.dk
- Restaurant Ox-en Sønderborg - ox-en.dk
- Restaurant Huset Blom, Sønderborg - huset-blom.dk
- CaFéodora Gråsten - Toldboden 10 6300 Gråsten - Daglig åbningstid fra 11-21.
- Restaurant Fiskenæs Gråsten - http://www.enjoy-resorts.dk (Marina Fiskenæs)
- Stenaldermandens middag Hulebøf - skovbykro.dk

Mad ud af huset:
- Restaurant Det Franske Hus, Skodsbøl: detfranskehus.dk (Fransk mad)
- Kajs Bageri: kajsbageri.dk (smørrebrød og forskellige retter til flere personer)
- Oasen Sønderborg  - oasen-pizza.dk
- ronhaveslagteren. Kær 6400 Sønderborg (Tapas) - ronhaveslagteren.dk

Her køber du fisk:
- Brag Sønderborg - bragsoesport.dk
- Udo´s fisk Sønderborg - Sundgade 5 6400 Sønderborg / Åben: Onsdag, torsdag og fredag fra 12-17.30 / lørdag fra 9.30-12.30.
- Leif Due, Mobil: 4044 9938 - Hver onsdag ved Spar Købmanden Grundtvigs Allé 6400 Sønderborg fra 15-17 / Hver lørdag ved butikstorvet i Augustenborg fra 9.30-12 / torsdag og fredag selvafhentning ved campingpladsen Ny Stavnsbøl 1 Augustenborg fra 16-17.30.
- havfriskfisk.dk

Tyskland:
- Gasthof Handewitt, Handewitt:  - gasthofhandewitt.de
- Restaurant Kontraste, Flensburg : kontraste-flensburg.dk
- Resturant Mäder´s, Flensburg: maeders.dk

- Marien-cafe, Flensburg - Marien-cafe.de